W pracy emisjami cyfrowymi istnieje możliwość sprawdzenia słyszalności naszej stacji, nawet gdy nie uda nam się nawiązać łączności. Można skorzystać ze strony PSK Automatic Propagation Reporter. Jak to działa ? W programie Ham Radio Deluxe a dokładniej w Digital Master 780 należy zaznaczyć opcję „Enable updates” w menu „Tools”->”Program options”->”PSK Propagation Reporter”, natomiast w JT65HF „Enable PSKR” na głównym ekranie. Powoduje to, że informacje o wszystkich odebranych przez nas stacjach (z lokatorami) zostaną wysłane na serwer i będzie można je tam wyświetlić. Oczywiście żeby można było zobaczyć siebie i informacje o odebraniu sygnału naszej stacji inni muszą zrobić to samo.
Co ważne należy skonfigurować poprawną i aktualną częstotliwość w programie, lub pozwolić mu zczytać ją z radia. Tylko wtedy nasze raporty będą poprawnie wysyłane.

Na stronie można odfiltrować raporty na podstawie pasma, emisji, znaku monitorującej lub monitorowanej stacji. Poniżej przykład – zrzut ekranu dla mojej stacji w godzinach popołudniowych na paśmie 15m dla emisji JT65A (w minutach podany czas ostatniej słyszalności, zaś małymi markerami zaznaczone stacje które ja słyszałem i zgłosiłem). Kliknij na obrazku żeby powiększyć.

I rano :

Trzeba pamiętać, że serwer bywa czasami mocniej obciążony i informacje pojawiają się wówczas z kilku a nawet kilkunastominutowym opóźnieniem.

 

W przypadku programu JT65HF i emisji JT65 mamy jeszcze jedną możliwość – RB (Reverse Beacon) który dostępny jest tutaj : http://jt65.w6cqz.org/receptions.php . To analogiczny system z tym, że nie umożliwia wyświetlenia mapy, natomiast podaje dokładną częstotliwość odebranego sygnału (offset w stosunku do częstotliwości podstawowej) oraz siłę odebranego sygnału, tak jak raportuje to JT65HF. Bardzo przydatna jest możliwość odfiltrowania tylko swojej stacji tutaj : http://jt65.w6cqz.org/freceptions.html

Aby włączyć RB należy w programie JT65HF na głównej stronie zaznaczyć opcję „Enable RB”. Oto przykład raportów wyświetlanych w systemie RB.

Z tego co zauważyłem, w odróżnieniu od PSKR RB wyświetla dane bardzo szybko, praktycznie od razu po zdekodowaniu i otrzymaniu informacji. Pozwala to praktycznie na bieżąco zorientować się w słyszalności naszej stacji i warunkach propagacyjnych. Ponadto odkryłem jeszcze jedno ciekawe zastosowanie RB. W sytuacji gdy mamy do czynienia z podwyższonymi warunkami propagacyjnymi trudno jest znaleźć czasami wolną częstotliwość do nadawania CQ. Nawet gdy częstotliwość wydaje się być wolna nigdy nie wiemy, czy akurat jakaś stacja której nie słyszymy na tej częstotliwości nie pracuje. Można natomiast popatrzyć na raporty stacji dalszych i zorientować się kogo one w danej chwili słyszą i na jakiej częstotliwości. Jeśli kilka różnych, odległych stacji na danej częstotliwości nikogo nie odbiera istnieje duża szansa że częstotliwość jest nie zajęta i ustawiając się na niej zostaniemy usłyszani przez DXa i nie „nałożymy się” na kogoś innego.

Paweł SQ9NFQ